تفاوت ریال دیجیتال با ارز دیجیتال چیست؟

توریست مالزی – معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با اشاره به تفاوت ریال دیجیتال با ارز دیجیتال، گفته ریال دیجیتال تابع سیاست‌های پولی حاکم بر کشور است. به گزارش...
توریست مالزی – معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با اشاره به تفاوت ریال دیجیتال با ارز دیجیتال، گفته ریال دیجیتال تابع سیاست‌های پولی حاکم بر کشور است.

به گزارش گجت نیوز، در جدیدترین اخبار ارز دیجیتال، مهران محرمیان معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در پاسخ به سوالی درباره تفاوت‌های ارز دیجیتال با ریال دیجیتال، اظهار کرد ریال دیجیتال از مدیریت متمرکزی برخوردار است که توسط بانک مرکزی اعمال می‌شود و سیاست‌های پولی کشور بر عملکرد آن حاکم است.

مهران محرمیان می‌گوید اگرچه ریال دیجیتال از نظر تکنولوژی مبتنی بر همان تکنولوژی DLT است، اما از نظر کارکردی با رمزارزها تفاوت دارد. به‌گفته وی، ریال دیجیتال ماینینگ ندارد و مدیریت متمرکزی از سوی بانک مرکزی بر آن اعمال می‌شود که تابع سیاست‌های پولی کشور است. او با وجود تاکید بر تفاوت‌های ریال دیجیتال و ارزهای دیجیتال، بیان کرد در هر حال فناوری به‌کار رفته جهت خلق ریال دیجیتال همان فناوری به‌کار رفته در رمزارزهاست.

گفتنی است در جریان مراسم رونمایی از ریال دیجیتال نیز محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به احتمال جایگزینی ریال دیجیتال با واحد پولی رایج کشور، گفته بود ریال واحد پولی ما محسوب می‌شود که از آن در تمام مبادلات استفاده می‌کنیم و قرار نیست به هیچ وجه ریال دیجیتال جانشین آن شود. در یک تعریف ساده باید گفت ریال دیجیتال دقیقا مانند اسکناس‌های رایج، تعهد بانک مرکزی است؛ اما به‌شکل الکترونیکی که می‌تواند در پرداخت‌های روزمره و عمومی کاربرد داشته باشد.

از طرفی ریال دیجیتال با دیگر انواع پول‌های الکترونیک رایج در ایران که با حساب‌های بانکی و از طریق ابزارهایی مانند کارت بانکی استفاده می‌شوند نیز متفاوت است؛ چرا که نیازی به تسویه بین بانکی برای انتقال وجه بین خریدار و فروشنده ندارد و عملیات انتقال وجه آن بلافاصله بعد از انجام عملیات خرید انجام شده و وجه آن در اختیار فروشنده قرار می‌گیرد. از طرف دیگر، به‌دلیل اتکای ریال دیجیتال به ابزارهای نوین در فرآیند پرداخت، این روش از امنیت بیشتری برخوردار است و به‌مراتب ساده‌تر از دیگر روش‌های پرداخت نیز محسوب می‌شود.

اخیرا و با اقدامات بانک مرکزی، فاز آزمایشی ریال دیجیتال در جزیره کیش عملیاتی شده و مشتریان شبکه بانکی کشور می‌توانند از تیر ماه ۱۴۰۳ بدون نیاز به پول‌های کاغذی یا کارت‌های بانکی، به‌راحتی از طریق کیف پول مربوط به ریال دیجیتال و صرفا با اسکن بارکدی که توسط نرم‌افزارها ارائه می‌شود، عملیات پرداخت را انجام دهند یا برای انتقال وجه اقدام کنند.

گفتنی است، پروژه ریال دیجیتال بعد از انجام مراحل مطالعاتی نخست، از سال ۱۴۰۰ و با اخذ مجوزهای مربوطه از شورای پول و اعتبار کشور در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت. این پروژه در سال ۱۴۰۱ وارد مرحله پیش‌آزمایشی شد و بعد از بررسی دستاوردهای این مرحله، فاز آزمایشی به‌شکل محدود از خرداد ۱۴۰۲ شروع شد. در نهایت و با مشارکت شبکه بانکی کشور، به‌خصوص بانک‌های ملت و تجارت، پروژه ریال دیجیتال از تیر ۱۴۰۳ وارد مرحله گسترده فاز آزمایشی با امکان بهره‌برداری عمومی شد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

بیست − 10 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!