عید وساک (Wesak Day)

عید وساک یکی از مهمترین اعیاد مذهبی در آیین بودایی هاست که هر ساله توسط پیروان این دین در سراسر دنیا جشن گرفته میشود.
توریستت مالزی – عید وساک یکی از مهمترین اعیاد مذهبی در آیین بودایی هاست که هر ساله توسط پیروان این دین در سراسر دنیا جشن گرفته می شود. این روز در واقع بزرگداشت سه اتفاق مهم در زندگی بوداست: تولد، رسیدن به درجه روشن بینی و مرگ یا رسیدن به نیروانا.

وساک (wesak) نام یکی از ماه های سال در تقویم هندی است. روز جشن وساک در ماه می قرار دارد و تاریخ آن معمولا (نزدیک به زمان ماه شب چهارده) تعیین می شود. در این روز معابد چراغانی شده و مجسمه بودا طی مراسمی با ریختن آب بر شانه های مجسمه شستشو داده می شوند.

بوداییان دراین روز مقدس در معابد به عبادت و مراقبه می پردازند و پیشکشی هایی مانند گل، چوب های عود و شمع با خود به معبد می آورند. گل نماد عمر کوتاه و سوختن شمع سمبل گذرا بودن لحظات ویادآوری از موقتی بودن زندگی انسان ها در دنیا است. انجام کارهای خیر مانند پخش کردن غذاهای گیاهی در بین فقرا و نیازمندان و دادن صدقه از دیگر آداب این جشن می باشد.

یکی از معابد معروف در برگزاری این جشن معبد Vihara در منطقه Brickfields شهر کوالالامپور است. جشن در این معبد از طلوع خورشید آغاز می شود و پیروان آیین بودا برای مراقبه و خواندن ذکرهای مذهبی دورهم جمع می شوند. هنگام غروب خورشید مراسم روشن کردن شمع ها برگزارشده وسپس مجسمه تزیین شده بودا برای نمایش درخیابان های شهر گردانده می شود در حالی که هزاران نفر از پیروان و تماشاگران برای دیدن این مراسم در این مسیر صف کشیده اند. پس ازبازگرداندن مجسمه به معبد، مراسم تقدیس و سخنرانی در مورد آیین دین بودا انجام می شود و در نهایت این مراسم با اجرای موسیقی و رقص شیرها (lion Dance) خاتمه می یابد.

عید وساک جشنی با شکوه و روزی مالامال از شادی برای همه پیروان آیین بوداست اگر چه در کشورهای مختلف این مراسم ممکن است با اندکی تفاوت برگزار گردد. این جشن بزرگ در بعضی ازکشورهای آسیایی مانند سری لانکا، اندونزی، مالزی و سنگاپور تعطیلی رسمی اعلام شده است.

WESAKDAY_130514_TMIAFIF_010-900x609wesak day66KUALA LUMPUR 03 MAY 2014. Buddhist devotee light the candle during Wesak Month Celebration at Chempaka Buddhist Lodge, Petaling Jaya. NSTP/Ghazali Koriwesak day 5wesak day3

 

 


پاسخی ارسال کنید

*

*

6 + 14 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!