موزه ملی مالزی

توریست مالزی – معماری این موزه بر اساس معماری قدیمی قوم مالایی ( نژاد مردم مالزی ) و معماری مدرن است، در واقع می توان گفت که نمونه ای...
توریست مالزی – معماری این موزه بر اساس معماری قدیمی قوم مالایی ( نژاد مردم مالزی ) و معماری مدرن است، در واقع می توان گفت که نمونه ای از جامعه فعلی خود کشور مالزی می باشد.
علت به وجود آمدن موزه ها این است که ملت ها از گذشته پرافتخار نیاکان خود آگاه شوند. در کشور مالزی که در طول جنگ جهانی دوم بسیار صدمه دیده بود بعد از جنگ برای اینکه مردم این کشور روحیه از دست رفته خود را دوباره به دست بیاورند می بایست گذشته خودشان که پر بود از فراز و نشیب را به یاد داشته باشند به همین دلیل دولتمردان این کشور بر آن شدند که در محل موزه قدیمی شهر کوالالامپور که در طول جنگ ویران شده بود و تمام اشیای موزه در استان های دیگر پراکنده نگهداری می شدند را بازسازی نمایند. محل فعلی موزه در جای سابق موزه سلانگور ساخته شده است. موزه سلانگور موزه ای بود که در اواخر قرن نوزدهم و پس از تشکیل دولت فدرال مالزی درست شده بود اما در بهبوحه جنگ جهانی دوم خسارات زیادی به این موزه وارد آمد که دولت مالزی تصمیم به بازسازی آن گرفت. موزه ملی مالزی در سال هزار و نهصد و شصت و سه به بهره برداری رسید.
در ورودی این موزه شبیه دروازه قدیمی شهر کوالالامپور است، در ابتدای ساختمان موزه یک سری کاشی کاری بسیار با شکوه به سبک روم باستان درست شده است که تمام اتفاقات و رویدادهای تاریخی، اجتماعی، سیاسی و حتی اقتصادی که تا آن زمان روی داده بوده است را به تصویر کشیده، نمای کلی ساختمان موزه هم شبیه خانه های مردم مالزی می باشد، با همان شیروانی نوک تیز که به سبک روما گادانگ معروف است .
اشیایی که در موزه نگهداری می شوند شامل آثار تاریخی، فرهنگی، سنتی، فعالیت های اقتصادی، صنایع دستی، پول های قدیمی که در این کشور رایج بوده اند و نمونه های گیاهی و جانوری که در کشور مالزی میزیسته اند می باشد که در چهار نمایشگاه جداگانه نگهداری می شوند. در اینجا به این نمایشگاه ها اشاره می کنیم :
نمایشگاه تاریخی: در این بخش آثار و اشیا مربوط به پژوهش های باستان شناسی و حفاری های مربوط به آن دوره نگهداری می شود.
نمایشگاه پادشاهی: همانطور که از نامش پیداست آثار و اشیا از تمدن دوره سلاطین مالایی و ظهور اسلام در این کشور نگهداری می شود که شامل ظروف، کتاب ها واسناد و چیزهای دیگر است.
نمایشگاه دوره مستعمراتی : این آثار متعلق به دوره ای است که مالزی تحت استعمار پرتغالی ها، هندی ها، انگلیسی ها و دوره اشغال ژاپنی ها در دوره جنگ جهانی دوم می باشد.
نمایشگاه آثار مالزی جدید : در این نمایشگاه آثار و اسنادی از دوره جنگ و تلاش برای به دست آوردن استقلال کشور و چگونگی شکل گیری کشور جدید و مدرن مالزی می باشد. این اسناد و مدارک قدیمی و جدید سیاسی و اقتصادی مالزی به نمایش گذاشته شده است. البته آثار و اشیای موزه به همین ها ختم نمی شود و در حیاط بیرون ساختمان آثار جالبی از وسیله های حمل و نقل قدیمی موجود که شامل ارابه ها و ماشین های قدیمی و قطار های اولیه و ماشین پروتون ساگا ( ماشین ملی مالزی که در سال هزار و نهصد و هشتاد و پنج ساخته شده ) در معرض نمایش گذاشته شده است.
به گزارش سفر باتو ، اما شاید جالب ترین اثر دیدنی این مکان که در محوطه بیرونی موزه قرار دارد ایستانا ساتو یا کاخ چوبی است که در اندازه اصلی یک کاخ قدیمی که در استان ترنگانو قرار دارد. این اثر زیبا در سال هزار و نهصد و هفتاد و نه در موزه به نمایش گذاشته شد. کنده کاری های در و پنجره ها و تزئینات داخلی کاخ با همان ریزه کاری های اثر اصلی می باشد که در واقع برای به رخ کشیده شدن هنر صنعتگران کشور مالزی است.
این موزه بسیار زیبا که آثار زیبایی را در خود جا داده است در خیابان دامنسرا و در نزدیکی باغ دریاچه واقع شده است. هر هفت روز هفته ( به جز اعیاد فطر و قربان ) باز می باشد. قیمت بلیط برای گردشگران خارجی پنج رینگیت است و البته برای کودکان زیر شش سال مجانی می باشد. در این موزه برای گردشگران و تورهای خارجی راهنما هایی مسلط به زبان های انگلیسی و فرانسه در نظر گرفته شده که البته در روزها و ساعات مشخصی به انجام وظیفه می پردازند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

8 − 4 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!