آمفی تئاتر کالی سیوم کوالالامپور (Coliseum Theatre)

آمفی تئاتر کالی سیوم یکی از قدیمی ترین سینماهای مالزی است و جز معدود سالن های نمایش فیلم می باشد که تا به امروز همچنان به کار خود ادامه داده است.
توریست مالزی – آمفی تئاتر کالی سیوم یکی از قدیمی ترین سینماهای مالزی است که در سال ۱۹۲۰ توسط تاجر چینی چوآ چنگ بوک ساخته شده است و جز معدود سالن های نمایش فیلم آن دوران می باشد که تا به امروز همچنان به کار خود ادامه داده است. این سالن نمایش تاریخی به سبک نئوکلاسیک ساخته شده و نمای آن دارای ویژگی های برجسته ای مانند یک بالکن بیرونی بزرگ، ستون های بتنی متعدد و سقفی دولایه است که از شاخصه های معماری دوران مستعمراتی به شمار می رود.

در دهه ۱۹۳۰ این سینما محل اجرای اپرای محلی (bangsawan) و نمایش فیلم های مختلف هندی و مالایی بود که تبلیغات رنگارنگ آنها با دست بروی بنرهای بزرگ نقاشی می شد و از دیوارهای این آمفی تئاتر آویزان می گردید.

پس از مرگ چووآ چنگ بوک در سال ۱۹۴۰، خانواده او و سپس برادرزاده اش دکتر بون تک اداره کالی سیوم را به عهده گرفتند. در سال ۲۰۰۶ دولت مالزی تصمیم گرفت تا این سینما را تعطیل کند و آنرا به مرکزی فرهنگی تبدیل نماید اما این طرح با اعتراض مردم رو برو شد. خانواده چوآ با درخواست تجدید نظر به دادگاه مالزی موفق شدند تا از بسته شدن این سینما ممانعت به عمل آورند، در نتیجه دولت در یک طرح جدید اقدام به ساختن یک پارکینگ بزرگ در نزدیکی این محل نمود و کالی سیوم توانست به فعالیت خود تا به امروز ادامه دهد.

آمی تئاتر کلی سیوم گنجایش حدود ۹۰۰ تماشاگر را دارد و بیشتر فیلم های اکران شده در آن را فیلم های تمیل و هندی تشکیل می دهند. در سال ۲۰۱۲ کمپانی سینمایی لوتوس مالکیت این سینما را به عهده گرفت و آنرا با هزینه سه میلیون رینگت مرمت و بازسازی کرد. این سینمای جدید کالی سیوم LFS نام دارد و دارای دو سالن وسیع نمایش فیلم است که می تواند ۴۷۴ نفر را در خود جای دهد.

جالب است بدانید در نزدیکی آمفی تئاتر کالی سیوم هتل و کافه ای قدیمی به همین نام وجود دارد که ویلیام سامرست موآم نویسنده مشهور انگلیسی سال ها پیش در سفر خود به مالزی در آن اقامت داشته است.

آدرس : Jalan Tuanku Abdul Rahman, 50100 Kuala Lumpur

coliseum1coliseum (1)coliseum 2

پاسخی ارسال کنید

*

*

18 − سه =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!