رندانگ (Rendang)

این خوراک خوشمزه نوعی گوشت تند و پرادویه است که به شیوه ای خاص طبخ میشود.
توریست مالزی – این خوراک خوشمزه نوعی گوشت تند و پرادویه است که به شیوه ای خاص طبخ می شود.تاریخچه پخت این غذا به قومی درغرب سوماترا باز میگردد.

در سوماترا این غذا از گوشت گاومیش تهیه می شد واز آنجایی که تهیه گوشت گاومیش آسان نبود این خوراک نمادی از ثروت فردی و قومی بحساب می آمد و تنها در مراسم خاص و برای میهمانان ویژه سرو می شد. این غذا بتدریج در مالزی, سنگاپور, برونئی و فیلیپین نیزمحبوب شد و امروزه بعنوان غذای ویژه درجشن های بزرگ ومراسم عروسی یا عید فطر (Hari Raya) سرو می شود.

برای تهیه رندانگ معمولا از گوشت گاو, گوسفند و یا مرغ استفاده میکنند .در برخی مناطق گوشت اردک نیزدر تهیه این غذا بکار می رود. شیرنارگیل و مخلوطی از پودرادویه های مختلف( مانند سیر، زنجبیل، سنبل هندی، زردچوبه، موسیر و فلفل چیلی) از دیگر مواد بکار رفته در تهیه این خوراک هستند.

پخت این غذا چندین ساعت طول میکشد و نیاز به صبر و حوصله زیادی دارد. گوشت و شیر نارگیل و مخلوط ادویه ها در ظرف بزرگی قرار داده میشوند و سپس بر روی حرارت ملایم قرار میگیرند.حرارت باید به حدی باشد که شیر نارگیل نجوشد و فقط به آرامی تبخیر شده تا در نهایت به سسی بسیار غلیظ و کم تبدیل شود.

طی این روش گوشت نیز به آرامی پخته شده و طعم و عطر چاشنی ها را جذب میکند و در نهایت خوراکی با گوشت نرم و لطیف و بسیار خوش طعم حاصل می شود. رندانگ معمولا با برنج و سبزیجات مختلف و سس تند سمبل (Sambal) سرو می شود.

در قدیم این شیوه پخت ( و نیز ادویه های خاص استفاده شده درآن که اثرضد میکروبی دارند) بعنوان روشی برای نگهداری طولانی مدت گوشت بکار میرفت به همین دلیل غذای پخته شده به این روش را میتوان تا چند هفته در دمای اتاق و تا چند ماه درون یخچال نگهداری و استفاده کرد !

Rendang-Ayam2rendangBeef Rendangrendang

 

پاسخی ارسال کنید

*

*

پنج + 8 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!