مسجد آبی شاه عالم (Blue Mosque)

توریست مالزی- مسلما شاه عالم با مشهورترین مسجد مالزی، مسجد آبی یا مسجد سلطان صلاح الدین عبدالعزیز شناخته می شود. این ساختمان مذهبی که در سال ۱۹۸۸ ساخته شده...
توریست مالزی- مسلما شاه عالم با مشهورترین مسجد مالزی، مسجد آبی یا مسجد سلطان صلاح الدین عبدالعزیز شناخته می شود. این ساختمان مذهبی که در سال ۱۹۸۸ ساخته شده است، نه تنها بزرگترین مسجد در مالزی، بلکه بزرگترین مسجد در آسیای جنوب شرقی است، و رتبه بعدی به مسجد ایستیکبال جاکارتا (Jakarta’s Istiqlal Mosque) تعلق می گیرد.

نام این مسجد زیبا از گنبد بزرگ نقره ای و آبی رنگش که توسط چهار مناره عظیم احاطه شده است، اقتباس شده و هم اکنون به عنوان یکی از مراکز مهم مذهبی مسلمانان در جنوب شرق آسیا در اغلب مراسم های مذهبی  است. مسجد آبی همچنین مشرف به باغ هنرهای اسلامی است که شامل یک پارک ۱۴ هکتاری و ۹ گالری ازهنرهای معاصر مانند مجسمه و خوشنویسی و غیره است، می باشد.

مسجد سلطان صلاح الدین عبدالعزیز شاه در شاه عالم یکی از شگفت انگیزترین بناهای کشور است. این مسجد، دارای بلندترین مناره ها در جهان است. وقتی بازدیدکنندگان به مسجد نزدیک می شوند، یک گنبد آبی رنگ و پرهیبت از آنها استقبال می کند. روی لبه های اطراف این گنبد و سالن نماز اصلی بیشتر از هر چیز خوشنویسی های زینتی و اسلامی به چشم می خورند، در حالیکه معماری داخلی این مسجد عناصر طراحی بومی مالایی را به تصویر می کشد. وقتی نور خورشید از شیشه آبی رنگ مسجد عبور می کند، یک فضای آبی رنگ را در داخل ساختمان بوجود می آورد که حس صلح و آرامش را در افراد تدائی می کند.

مسجد آبی به بوستان آثار اسلامی، یک پارک زیبا و الهام گرفته از بهشت قرآنی، مشرف است. گاهی اوقات، اجراهای اسلامی سنتی نیز در اینجا برگزار می شوند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

18 − دو =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!