معبد سین سی شی یه (Sin Sze Si Ya Temple)

این معبد چینی باشکوه با قدمتی بیش از 150 سال یکی از قدیمی ترین معابد تائوئیست درمالزی است و تنها مکانی است که طی سالیان شاهد تولد و رشد و گسترش شهر کوالالامپوربوده است.
توریست مالزی – این معبد چینی باشکوه با قدمتی بیش از ۱۵۰ سال یکی از قدیمی ترین معابد تائوئیست درمالزی است و تنها مکانی است که طی سالیان شاهد تولد و رشد و گسترش شهر کوالالامپوربوده است.

این معبد که به اختصار ‘شی یه’ نیز نامیده میشود در سال ۱۸۶۴ توسط کاپیتان Yap Ah Loy از بنیانگذاران شهر کوالالامپور ساخته شده است و یکی از معدود آثار بجا مانده از دسترنج های کاپیتان یاپ در زمان شکل گیری کوالالامپورامروزی بشمار میرود.
شی یه در زبان کانتونیز به معنای مشاور شخصی در امور سیاسی است و کاپیتان یاپ این معبد را برای یادبود و بزرگداشت فرمانده ارشدش Shin Kap وستوان وفادارش Chung Lai ساخته بود که او را در دفاع از کوالالامپورو شکست دشمنانش در طول جنگ داخلی آن زمان یاری داده بودند.

بر خلاف دیگر معابد سنتی چینی, این اولین باری بود که دو انسان عادی به سبب لیاقت و شایستگی اشان پس از مرگشان در رتبه خدایان قرار گرفته و پرستش می شدند. مردم عادی در آن زمان این دو خدا به عنوان حامیان معدنچیان چینی ستایش می کردند و اعتقاد داشتند پیش گویی های فرمانده Shin سبب پیروزی آنها در جنگ ها داخلی بوده است.

این معبد با عظمت تاریخی از یک تالار اصلی و دو سالن جانبی تشکیل شده و ساختار منحصربفرد آن نمونه ای از معماری سنتی چینی بر اساس اصول فنگ شویی است. گفته میشود طراحی سقف های پیچیده و نقش و نگارها و تزیینات داخلی این معبد توسط صنعتگرانی از کشور چین انجام شده است.
یکی از چیزهایی که با ورود به معبد جلب توجه میکند صندلی های سدان باشکوه و چوبی است که قدمتی بیش ازقرن دارد و برای حمل خدایان در زمان مراسم خاص استفاده میشود. همچنین مجسمه کاپیتان یاپ نیز در کنار مجسمه خدایان دیگر این معبد دیده میشود.

امروزه این معبد به دلیل انجام آیین های ویژه ای همچون پیشگویی معروف است وعبادت کنندگان بیشتر برای گرفتن فال جهت پیشگویی آینده شان و تغییر بخت و اقبال خود به اینجا می آیند. کسانی که میخواهند سرنوشت خود را تغییر دهند با خرید شمع و چوب های عود و اجرای مراسم خاص از خدایان مختلف این معبد طلب خوش شانسی و خوش بختی میکنند.

معبد تاریخی شی یه در خیابان Leboh Pudu و در نزدیکی محله چینی ها و بازار مرکزی کوالالامپور قرار دارد و نزدیکترین ایستگاه LRT برا ی رسیدن به آن ایستگاه پاسار سنی می باشد.

sin-sze-si-ya-ronsin szesin sze3sin sze32

 

پاسخی ارسال کنید

*

*

دوازده − هفت =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!