موزه هنر اسلامی مالزی (Islamic Arts Museum Malaysia)

توریست مالزی- نمایش مذهب ملی مالزی در موزه هنرهای اسلامی مالزی  که در نوع خود بزرگترین مرکز در آسیای جنوب شرقی است. نمایشگاه شامل هنرهای زیبا و نمونه هایی...
توریست مالزی- نمایش مذهب ملی مالزی در موزه هنرهای اسلامی مالزی  که در نوع خود بزرگترین مرکز در آسیای جنوب شرقی است. نمایشگاه شامل هنرهای زیبا و نمونه هایی از الگوهای مسلمان در چاپ، صنایع دستی و معماری است. این موزه در بین علاقمندان هنر اسلامی بسیار محبوب و معروف است.

آثار هنری از هند، چین، امپراتوری قدیم عثمانی و آثار تاریخی مالایی در این مجموعه گردآوری شده است و اطلاعات بسیار مفیدی در مورد یکی از بزرگترین ادیان جهان و تاثیر آن بر هنر و معماری مالزی ارایه می دهد.

Islamic Arts Museum Malaysia یا  موزه هنرهای اسلامی مالزی  که به اختصار iamm هم نامیده می شود بزرگ‌ترین موزه اسلامی در منطقه جنوب شرق آسیا است که در کوالالامپورقرار دارد. در این موزه ی سی‌هزار متر مربعی، حدود هفت هزار اثر تاریخی از اقصی نقاط جهان اسلام در طیف وسیعی از موضوعات چون نسخ خطی قرآن، جواهرات، ادوات جنگی، ظروف، پارچه و البسه، سکه‌های دوره‌های مختلف و ماکت مساجد معروف نگهداری می شود.
نکته جالب توجه برای ما اما، حضور پررنگ آثار ایرانی در این موزه است! تا آنجا که حدود چهل درصد کل گنجینه موزه را آثار هنرمندان ایرانی تشکیل می دهد. هنر ایرانی شامل انواع آثار متعلق به دوره‌های مختلف تاریخی چون اشیای عتیقه فراوان طلایی و نقره‌ای، سرامیک ها، اسناد و مدارک تاریخی، نشان‌ها و مدال‌های دربار ایران و به ویژه قرآن‌هایی به خط یاقوت مستعصمی، احمد نیریزی و سایر خوشنویسی های هنرمندان متقدم و متأخر ایرانی از جمله آثار ارزشمند ایرانی این موزه هستند.
جانمازهای دستدوزی شده، دست نوشته های ظریف بر روی ظروف سفالی، قالی های دستباف و کاشیکاری های لعابی از دیگر آثار استادان هنرهای اسلامی است که تماشای آنها هر بیننده ای را به تحسین وا می دارد. ساختمان موزه نیز که ورودی ایوان مانند آن با طرح های سرامیکی و آیاتی از قرآن مزین شده و سقف آن دارای گنبدهای فیروزه ای رنگ با کاشیکاری های ایرانی و تزیینات گچکاری ازبکستانی است، خود یک اثری هنری به شمار می رود.
این موزه شامل ۱۲ گالری است که هر کدام گونه های مختلفی از هنر اسلامی را به نمایش می گذارند و از آنها می توان به Architecture Gallery، Quran & Manuscript Gallery، India Gallery، China Gallery و Malay Gallery در طبقه اول و Textile Gallery، Jewellery Gallery، Arms & Armour Gallery، Coin Gallery، Metal Gallery، Wood Gallery و Ceramics Gallery در طبقه دوم اشاره کرد. سالن های داخل موزه بسیار نورگیر و وسیع طراحی شده اند که هدف آن ایجاد فضایی صمیمی و القای احساس آزادی و رهایی به بیننده است. همچنین تمام آثارهنری این گالری ها توضیحاتی به زبان های مالایی, انگلیسی و عربی دارند. نمونه پارچه پوشش درب کعبه، شکل اتاق یک خانه عثمانی قرن نوزدهم در ابعاد واقعی و مدل هایی از شهرهای مهم تاریخ اسلام درمقیاس کوچک (ازجمله شهرهای مکه و مدینه) از جالب ترین قسمت های این موزه هستند.
چنانچه فرصت زیادی داشته باشید و یا اهل تحقیق و مطالعه باشید، هم می توانید از کتابخانه موزه استفاده کنید و هم درجلسات داستان سرایی و کلاس های آموزش ی هنرهای دستی مختلف آن شرکت نمایید.
موزه هنرهای اسلامی مالزی که در سال ۱۹۹۸ و به همت خانواده البخاری افتتاح شده، در فضایی سبز در کنار مجموعه‌ای از باغ‌ها و پارک‌ها و مسجد نگارای مالزی و در مرکز شهرکوالالامپور قرار دارد. این موزه در مجموعه باغ های lake Gardens درخیابان Lembah Perdana واقع شده و همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۸ پذیرای بازدیدکنندگان است.

این موزه در فضایی سبزدر مجاورت مجموعه ای از باغ ها و پارک ها قرار گرفته است.موزه هنر های اسلامی مالزی به طور میانگین شامل ۷هزار اثر باستانی و تاریخی از کشور های اسلامی مختلف جهان دارد. طبقات پایینی این موزه به سبک ایتالیایی  ساخته شده است و برای برگزاری نماشگا های غیر دائمی مورد استفاده قرار می گیرد این درحالی  است که ۲ طبقه بالای آن مکان نگهداری و نمایش مجموعه های دائمی آثار هنری است.موزه هنرهای اسلامی  چند گالری دارد و اولین آن با ارائه ماکت هایی از معماری با شکوه اسلامی به معرفی معماری اسلامی می پردازد.

اجناس هنری موجوددر این موزه بسیار متنوع اند از ریزترین قسمت های جواهرات گرفته تا بزرگ ترین مدل های مسجدالحرام مکه.هدف اصلی این موزه گردآوری مجموعه ای است که نمایش دهنده حقیقی تمام دنیای اسلام باشد.
طبقات پایینی این موزه که به سبک ایتالیایی ساخته شده و مختص برگزاری نمایشگاه های غیر دائمی است در حالی که دو طبقه فوقانی آن محل نگهداری و نمایش مجموعه های دائمی آثار هنری می باشند . در این موزه ماکت های ظریفی از بناهای دوره اسلامی چون ” تاج محل ” در هندوستان و مساجد معروف شهر مقدس مدینه که در ساخت آنها جزئیات معماری بناها به خوبی رعایت گردیده ، در خور توجه هستند .

همچنین در بازسازی بخش مربوط به آثار دوره امپراطوری عثمانی که از آن بعنوان دوره تجدد ادبی و فرهنگی هنر اسلامی (سالهای ۱۴۵۳تا۱۹۲۳) یاد می شود ، تلاشهای فراوانی صورت گرفته سات . آثار هنری دیگر این موزه شامل نسخ خطی قدیمی ، اشیاء سفالی ، کارهای فلزی وسلاح های قدیمی در معرض بازدید عموم قرار دارند.

این موزه جالب در جالان لمباح پردانا (Jalan Lembah Perdana) واقع شده است.

Muzium Kesenian Islam Malaysia, Jalan Lembah Perdana, Tasik Perdana, Wilayah Persekutuan, KL, +60 3-2092 7070

پاسخی ارسال کنید

*

*

4 × یک =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!