آیا خوردن منگو برای بیماران دیابتی خوب است؟

توریست مالزی – منگو میوه ای استوایی از خانواده میوه های هسته دار است. برخی اوقات “پادشاه میوه ها” نامیده می شود یکی از میوه های پرمصرف در جهان...
توریست مالزی – منگو میوه ای استوایی از خانواده میوه های هسته دار است. برخی اوقات “پادشاه میوه ها” نامیده می شود یکی از میوه های پرمصرف در جهان به شمار می آید.

منگو از حدود ۵ هزار سال پیش در هند منشا گرفت. گوشت طلایی رنگ و شیرین آن در حال حاضر در سراسر جهان محبوب شده است. اگرچه پوست منگو می تواند سبز، قرمز، زرد یا نارنجی باشد، اما گوشت داخلی آن بیشتر زرد مایل به طلایی رنگ است.

منگو نه تنها خوشمزه است بلکه مقوی هم است. مانند اکثر مواد غذایی تعدیل در مصرف آن بسیار مهم است. میوه های شیرین مانند منگو حاوی قند زیادی هستند، اما قند میوه با شکر فرآوری شده متفاوت است زیرا با فیبر و بسیاری از مواد مغذی بدن متعادل می شود. میوه های شیرین مانندمنگو نیز جایگزین مناسبی برای میان وعده های ناسالم هستند.

منگو میوه شیرین و خامه ای شکل مزایای زیادی برای سلامتی دارد. به دلیل بافت نرم آن به راحتی قابل هضم است و می تواند از سن ۸ ماهگی با مشورت پزشک اطفال در برنامه غذایی فرزندتان گنجانده شود محتوای بالای فیبر آن باعث کاهش یبوست و سایر اختلالات گوارشی روده می شود. غنی ترین منبع بتاکاروتن، کربوهیدرات و منبع فوری تامین انرژی برای بدن است. میوه های زرد رنگ مانند منگو حاوی بتاکاروتن پیش ماده ویتامین A است. حدود ۱۰۰ گرم انبه حاوی ۱۶.۹ گرم کربوهیدرات، ۷۴ کیلو کالری کالری یا انرژی است، همچنین این میوه منبع غنی از ویتامین C است که با کمک به سیستم ایمنی بدن در جذب آهن موثر است.

به گزارش هلث لاین، در مطالعه اخیر انجام شده توسط دانشمندان، ۲۰ بزرگسالان در گروه سنی ۲۰ سال و ۵۰ سال انتخاب شدند. دسته ای از بزرگسالان شامل ۱۱ زن و ۲۰ مرد. دانشمندان سطح BMI و قند را در آغاز آزمایش محاسبه کردند در طی مدت پژوهش به هر کدام هر روز ۱۰ گرم انبه دادند. در پایان ماه سوم، زمانی که سطح قند آنها را بررسی کردند، نشان داد که سطح قند خون پایین آمده در نتیجه، برای بیماران مبتلا به دیابت ضرر ندارد.

منگو دارای یک آنتی اکسیدان به نام مالوالیک اسید است که احتمالا می تواند دلیل کاهش سطح گلوکز باشد. اما مکانیسمی که دقیقا علت کاهش سطح گلوکز در خون هنوز مشخص نشده است بنابراین، مطالعات به وضوح بیان می کند در حالی که یک میوه شیرین است، ولی در بدن انسان گلوگز را کنترل می کند.

فواید منگو برای سلامتی
ویتامین A
سرشار از ویتامین A است. همانطور که در بالا ذکر شد یک فنجان منگو حدود ۲۵ درصد از مقدار توصیه شده روزانه ویتامین A را دارد. این ویتامین عملکردهای مهم بسیاری در بدن به ویژه برای چشم ها و پوست برعهده دارد، همچنین باعث افزایش سلامت استخوان ها، سیستم تولید مثل و سیستم ایمنی بدن می شود.

ویتامین C
یکی از بالاترین منابع غذایی حاوی ویتامین C است. این ویتامین برای سیستم ایمنی بدن گزینه ضروری است، همچنین در رشد عضلات، تاندون و استخوان نقش دارد. خوردن آن به دلیل داشتن ویتامین C، جذب آهن گیاهی را بهبود می بخشد. یک فنجان انبه حاوی ۴۶ میلی گرم ویتامین C است یا حدود ۷۶ درصد از آنچه در روز باید دریافت کنید.

کنترل وزن
هنگام کنترل سالم وزن برخی از پتانسیل های مهیج را از خود نشان می دهد. تحقیقات اخیر نشان می دهد مواد شیمیایی موجود در آن در واقع سلول های چربی و ژن های مرتبط با چربی را سرکوب می کنند.

خاصیت ضدسرطانی
ریز مغذی های موجود در این میوه با سرطان مقابله می کنند و تحقیقات در مورد سرطان پستان به خصوص امیدوار کننده بوده است. مطالعه ای در فاز حیوانی ضمن کاهش اندازه تومور عوامل رشد سرطان را نیز سرکوب کرد. در مطالعه دیگری پیشرفت سرطان پستان در مراحل اولیه به نام کارسینوم مجاری را متوقف کرد.

هضم بهبود یافته
مصرف منگو در افراد مبتلا به یبوست مزمن نتایج چشمگیری را نشان داده است. در تحقیقی که در مجله رسمی فدراسیون انجمن های آمریکایی زیست شناسی تجربی منتشر شده است گروهی از افراد که هر روز منگو می خوردند نسبت به افرادی که مقدار معادل فیبر می خورند بهبودی بیشتری در علائم یبوست خود مشاهده کردند، همچنین به راحتی به برنامه درمانی خود پایبند بودند و افزایش اسیدهای چرب سالم و سایر اقدامات خوب هضم را نیز نشان دادند مانند ترشحات معده که به هضم غذا کمک می کنند.

این اثرات مثبت علاوه بر آنتی اکسیدان های سالم به دلیل داشتن مقدار زیادی آب و فیبر است. منگو به عنوان یکی از شیرین ترین میوه ها فیبر کمتری نسبت به میوه های دیگر دارد، بنابراین قانون خوب این است بیش از دو وعده در روز مصرف نشود.

تاثیر کمی بر قند خون دارد
بیش از ۹۰ درصد کالری موجود در منگو از قند تامین می شود به همین دلیل است باعث افزایش قند خون در افراد مبتلا به دیابت می شود. با این حال، این میوه همچنین حاوی فیبر و آنتی اکسیدان های مختلف است که هر دو در به حداقل رساندن تاثیر کلی قند خون نقش دارند. در حالی که فیبر میزان جذب قند توسط بدن را به جریان خون آهسته می کند، محتوای آنتی اکسیدان آن در کاهش هرگونه واکنش استرس مرتبط با افزایش سطح قند خون موثر است. این امر باعث می شود بدن بتواند هجوم کربوهیدرات ها را کنترل کرده و سطح قند خون را تثبیت کند.

شاخص قند خون
شاخص قند خون (GI) به عنوان ابزاری برای رتبه بندی مواد غذایی با توجه به تاثیرات آنها بر قند خون استفاده می شود. در مقیاس صفر تا صد، ۰ هیچ تاثیری ندارد و عدد ۱۰۰ نشان دهنده تاثیر پیش بینی شده از مصرف قند خالص است. هر ماده غذایی دارای رتبه زیر ۵۵ در این مقیاس پایین محسوب می شود و انتخاب بهتری برای افراد مبتلا به دیابت محسوب می شود. شاخص قند خون منگو ۵۱ است که از نظر فنی آن را در گروه مواد غذایی با شاخص قند خون پایین طبقه بندی می کند. با این وجود باید به خاطر داشته باشید واکنش های فیزیولوژیکی افراد نسبت به مواد غذایی متفاوت است، بنابراین در حالی که می توان به عنوان یک کربوهیدرات سالم در نظر گرفت ارزیابی نحوه واکنش شخص به آن برای تعیین میزان مصرف در رژیم غذایی مهم است.

ولی نه برای همه دیابتی ها
اگر یک زن باردار هستید و دیابت دارید،منگو برای شما مناسب نیست. دیابت حاملگی یک بیماری است که تنها در طول دوره بارداری بوجود می آید. در این وضعیت، سطح قند خون بیش از حد بالا می شود. اگر انبه بخورید، سطح قند بالا می رود. همچنین، منگو سطح گلوکز در بدن در طول دیابت حاملگی را کنترل نمی کند. این نوع دیابت وقتی کودک به دنیا آمد از بین می رود.

پاسخی ارسال کنید

*

*

19 + 3 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!