برنج روی برگ موز (Banana Leaf Rice)

سرو برنج برروی برگ موز یکی از شیوه های سنتی سرو غذا به سبک آشپزی جنوب هند می باشد واین غذا محبوبیت زیادی در بین هندیان مهاجر ساکن مالزی و سنگاپور دارد.
توریست مالزی – سرو برنج برروی برگ موز یکی از شیوه های سنتی سرو غذا به سبک آشپزی جنوب هند می باشد واین غذا محبوبیت زیادی در بین هندیان مهاجر ساکن مالزی و سنگاپور دارد.

در رستوران های مخصوص این غذا که به رستوران های برگ موز معروف هستند, برنج پخته شده به سبک هندی برروی برگ های سبز و پهن موز ریخته میشود و به همراه مخلوطی از سبزیجات, خیار شور, نان های ترد پاپادام (Papadum) و چاشنی های مخصوص(که ترش و شور وگاهی تند هستند) سرو میشود.

این برگ ها خوردنی نیستند و فقط به عنوان یک بشقاب یکبار مصرف استفاده میشوند. دلیل استفاده  فراوان از این برگ ها درجنوب هند سهولت استفاده بدلیل پهن بودن وقابلیت دسترسی به آن درهمه مناطق است.

معمولا بروی این برگ ها غذاهای گیاهی ریخته میشود زیرا این غذا مخصوص گیاهخوران است اما گاهی در بعضی ازرستوران ها, تخم مرغ پخته شده یا گوشت کاری و غذاهای دریایی نیز بهمراه برنج سرو میشود.

طبق سنت, دو وعده برنج برای مشتریان آورده می شود. دروعده اول برنج به همراه چاشنی ها و گوشت و سبزیجات بعنوان غذای اصلی کشیده میشود و در سری دوم تنها برنج خالی برای تمیز شدن دهان و تغییر ذائقه سرو میشود.

آداب خوردن این غذا حکم میکند که برنج بروی برگ موز باید با دست خورده شود وپس از اتمام غذا, برگ موز به نشانه احترام به صاحب خانه( و یا صاحب رستوران) باید به سمت داخل تا و جمع شود.

اگراین غذا درمراسم ترحیم سرو شود دراین صورت برگ ها به نشانه تسلیت به سمت خارج تا میشوند به همین دلیل باید دقت کرد که در مواقع عادی تا کردن برگ ها به سمت خارج عملی توهین آمیز است.

گاهی مشتریانی که با فرهنگ هندی آشنایی ندارند, برگ های موز را به نشانه عدم رضایت ازغذا به سمت خارج تا می کنند واشتباها فکر میکنند که جهت تا کردن برگ های موز روشی برای ارزیابی کیفیت غذای رستوران است !

برنج بروی برگ موز جزو غذاهای ارزان قیمت محسوب میشود و رستوران های زیادی در منطقه هندوستان کوچک (Little India) این غذای سنتی هندی را به مشتریان ارائه میدهند.

از جمله رستوران های معروف برای صرف برنج بروی برگ موزعبارتند از:

  • Devi’s corner(در منطقه بنگسر)

  • Krishna Curry House (در منطقه پتالینگ جایا )

  • Sri Ganapathi Mess (در منطقه پتالینگ جایا )

  • Sri Nirwana Maju(درمنطقه بنگسربارو )


banana leaf ricebanana-leaf

Sadhya

 

پاسخی ارسال کنید

*

*

نوزده − هفت =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!