ساختمان سلطان عبدالصمد (Sultan Abdul Samad Building)

در روبروی میدان استقلال ساختمان های با شكوه سلطان عبدالصمد قرار دارد که با سبک معماری اندلسی، بهترین اثر در نوع خود می باشد.
در روبروی میدان استقلال ساختمان های با شکوه سلطان عبدالصمد قرار دارد که با سبک معماری اندلسی، بهترین اثر در نوع خود می باشد. این بنا که بین سال های ۱۸۹۴ الی ۱۸۹۷ ساخته شده ، ساختمان دیوان عالی کشور مالزی بوده و سابقا به عنوان مرکز اداری دولت استعماری مورد استفاده قرار می گرفته است.

ساختمان سلطان عبدالصمد نخستین بنا به سبک معماری اندلسی در مالزی بود که به وسیله دو تن از معماران انگلیسی وزارت امور عامه احداث گردید.

به گمان این دو معمار که مدتی را در هندوستان سپری نموده بودند، نوعی سبک معماری با مضامینی از معماری اندلسی ، هندی و عربی می توانست مناسب ترین سبک معماری در یک کشور اکثرا مسلمان نشین باشد، غافل از اینکه مالایی ها در آن زمان سبک معماری بسیار پیشرفته خودشان را داشتند.

سرچارلز میچل فرماندار قلمرو استعماری تنگه ملاکا در آن زمان، ساخت این بنا را نوعی اسراف کاری می دانست اما بی شک اینگونه بناها امروزه در مقایسه با سازه های عظیمی چون برج های دوقلوی پتروناس با هزینه های چند میلیونی ناچیز به نظر می رسند.

انتهای ساختمان سلطان عبدالصمد و خیابان مجاور آن که با ردیف درختان نخل آراسته شده، بعدازظهرهای روزهای شنبه جهت گردش و تفریح خانواده ها و افراد بر روی عبور و مرور وسائل نقلیه کاملا بسته شده و در هنگام شب ساختمان های اطراف آن به زیبایی با لامپ های رنگی نورافشانی می شوند.

موزه تاریخ ملی با همان سبک معماری اندلسی در انتهای میدان استقلال واقع شده و در مجاورت آن بنای کتابخانه یادبود کوالالامپور به عنوان تنها ساختمان به سبک معماری نئوگوتیک، مجموعه آثار تاریخی اطراف میدان استقلال را تکمیل می کند. این بنا که در سال ۱۸۹۴ ساخته شد سابقا به عنوان اصطبل اسب های کلوپ سلطنتی سلانگور مورد استفاده قرار می گرفت.

Kuala_Lumpur_Sultan_Abdul_Buildingabdul samad building2Kuala-Lumpur-Sultan-Abdul-Samad-Building.6abdul samad4

 

پاسخی ارسال کنید

*

*

شش + هفت =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!