موزه تاریخ طبیعی پوتراجایا (Natural History Museum, Putrajaya)

موزه تاریخ طبیعی پوتراجایا در سال 2010 به عنوان یکی از طرح های دولت مالزی در جمع آوری , مستند سازی و به نمایش گذاشتن میراث طبیعی این کشور افتتاح گردید.
توریست مالزی – موزه تاریخ طبیعی پوتراجایا در سال ۲۰۱۰ به عنوان یکی از طرح های دولت مالزی در جمع آوری , مستند سازی و به نمایش گذاشتن میراث طبیعی این کشور افتتاح گردید. این موزه توسط دیپارتمان موزه ها و زیر نظر وزارت اطلاعات، ارتباطات و فرهنگ مالزی اداره می شود و دارای گنجینه ای ارزشمند از انواع گیاهان، حیوانات، سنگ ها، مواد معدنی و فسیلی است که برخی از آنها بسیار نادر و گرانبها هستند.

موزه تاریخ طبیعی که قبلا با نام سازمان تاریخ طبیعی شناخته می شد به عنوان بازوی تحقیقاتی دیپارتمان موزه های مالزی در زمینه گونه های گیاهی و جانوری مشغول به کار می باشد. این موزه در حقیقت یک مرکز آموزشی و مرجعی برای تحقیقات علمی است که هدف آن بالا بردن سطح دانش مردم مالزی در زمینه گونه های گیاهی و جانوری این کشور و همچنین جذب گردشگران مختلف از سراسر جهان می باشد.

انواع نمونه های گیاهی و جانوری حفظ و نگهداری شده در این موزه شامل گونه های منقرض شده, گونه های در خطر انقراض و همچنین گونه های موجود در طبیعت می باشند که همگی بخشی از میراث طبیعی کشور بشمار میروند. تاریخچه حفظ و نگهداری از گونه های گیاهی و جانوری به قبل از استقلال مالزی و به سال ۱۹۰۱می رسد. در آن زمان افسران انگلیسی که در مالزی خدمت میکردند اولین کسانی بودند که اقدام به جمع آوری این کلسیون ها نمودند. برخی از این گونه ها هم اکنون در این موزه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است .

در حال حاضر، اکثر جانوران موجود در این موزه را پستانداران تشکیل می دهند بخصوص آن دسته از حیواناتی که در معرض خطر انقراض قرار دارند و امروزه بندرت و تنها در باغ وحش ها یافت میشوند. پستانداران به نمایش گذاشته شده در این موزه به خوبی حفاظت شده اند و همه نمونه ها دارای توضیحات و اطلاعات کامل می باشند که همین امر به جنبه آموزشی موزه بخصوص برای دانش آموزان در مقطع ابتدایی یا متوسطه کمک می کند.

موزه تاریخ طبیعی بنایی دو طبقه با امکانات مدرن است که در مجموع شامل ۶۳۷ نمونه از گونه های جانوری و گیاهی مختلف می باشد. در حال حاضر طبقه همکف موزه به گالری پستانداران اختصاص داده شده است. در گالری طبقه اول نیز انواع حشرات مانند پروانه ها، حشرات چوب، سوسک و خفاش قرار دارند. تمامی جانوران به نمایش گذاشته شده در این موزه واقعی هستند و برای اهداف آموزشی تاکسیدرمی و حفاظت شده اند.
ازانواع گونه های نادر و جالب این موزه میتوان به نمونه های زیر اشاره نمود :

Malayan Sun Bear : این نوع خرس بومی مالزی بر خلاف دیگر خرس ها به خواب زمستانی نمی رود و می تواند درتمام طول سال تولید مثل کند. حس بویایی آنها قوی است اما بینایی ضعیفی دارند. این خرس ها میتوانند پنجه های خود را تا ۱۰cm باز کند که به آنها این اجازه را می دهد تا قادر به حفاری لانه موریانه ها و کندن چوب درختان در هنگام یافتن غذا باشند. نام علمی این خرس Helarctos Malayanus است و در زبان مالایی به آنها Beruang Matahari میگویند.

:The Asian Elephant فیل آسیایی که در زبان مالایی به آن Gajah Asia می گویند از بازماندگان ماموت هایی هستند که در عصر یخبندان منقرض شده اند. این گونه از فیل ها دارای رکورد بلندترین عاج ها به طول ۱.۷۵ متر و وزن ۴۱ کیلوگرم هستند. جالب است بدانید جمجمه این فیل تنها حدود ۱۵ درصد از وزن کل بدن او را تشکیل می دهد.

:Tigersدر این موزه چندین گونه از ببرها و پلنگ های مالزی به نمایش گذاشته شده اند. در این میان شما میتوانید پلنگ های Clouded leopard را مشاهده نمایید که در شب شکار میکنند و در طول روز میخوابند و یا ببر سوماترایی که با طول ۲.۴ متر و وزن ۱۲۰ کیلوگرم, کوچکترین گونه از ببرها به شمار میرود. ببرهای Panthera tigris malayensis از نظر چثه پس از ببرهای سوماترایی در رتبه دوم قرار دارند.

Bryde Whale : اسکلت این نهنگ عظیم الجثه یکی از مهمترین جاذبه های این موزه است که در قسمت ورودی اصلی آن قرار گرفته است. بقایای این نهنگ بزرگ درسال ۲۰۰۵ در سواحل روستای Tanjung Aru درمنطقه Labuan کشف شد و در حال حاضر در این موزه از آن نگهداری میشود.

Primate : از تیره پستانداران و شامل اورانگوتان ها و میمون های شبگرد هندی هستند. اورانگوتان به “مرد جنگل” معروف است و جمعیت آن از زمان ورود انسان به زیستگاه طبیعی شان رو به کاهش است. در حال حاضر بسیاری ازاین اورانگوتان ها را هنوز می توان در جنگل های حفاظت شده صباح و ساراواک یافت. میمون شبگرد هندی نیز یکی از کوچکترین گونه های پستانداران است که در حدود ۶ اینچ طول دارند و در جزیره بورنئو، سوماترا و فیلیپین یافت می شود.

این موزه یکی از بهترین مکان ها برای آشنایی با گونه های جانوری و گیاهی کشور مالزی و زیستگاه های طبیعی آن می باشد به همین جهت به بازدیدکنندگان توصیه میشود تا برای بازدید از این موزه به گونه ای برنامه ریزی کنند که وقت کافی برای دیدن تمامی قسمت های جذاب آن را داشته باشند.

ساعات بازدید از موزه : همه روزه ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر

آدرس : Muzium Alam Semulajadi,Jalan Diplomatik,Presint 15,62000 Putrajaya

nature museum 21nature museum 3putraja museum of naturenature museum 2natural history 11nature museum67

 

پاسخی ارسال کنید

*

*

سه × چهار =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!