احتمال پرداخت ارز مسافرتی با پول کشور مقصد / مقدار ارز پرداختی برای مالزی

توریست مالزی – همزمان با انتشار اخبار ضد و نقیض درباره کاهش سهمیه ارز مسافرتی، برنامه‌هایی برای پرداخت این ارز با پول کشور مقصد در دست تدوین است. به...
توریست مالزی – همزمان با انتشار اخبار ضد و نقیض درباره کاهش سهمیه ارز مسافرتی، برنامه‌هایی برای پرداخت این ارز با پول کشور مقصد در دست تدوین است.

به گزارش دویجه وله، رئیس کانون صرافان گفت که این کانون و بانک مرکزی «در حال برنامه‌ریزی برای پرداخت ارز مسافرتی صرفا با پول ملی کشور مقصد هستند». هدف از این تصمیم، «ممانعت از سودجویی دلالان از ارز مسافرتی» است.

احمد نوایی لواسانی تصریح کرد: درباره ”مزیت” این رویکرد گفت که به این ترتیب، «مسافران در کشور مقصد نیازی به تبدیل دلارهای خود به ارز ملی کشور خارجی ندارند» و «سازوکار تقاضای غیرضروری برای منابع دلاری و یورویی داخلی نیز کاهش می‌یابد».

نوایی لواسانی با بیان اینکه در صورت نهایی شدن این طرح از سمت بانک مرکزی، «صرافان محدودیتی برای تأمین پول ملی کشورها نخواهد داشت»، به طور ویژه‌ای به عراق و ترکیه اشاره کرد و افزود که تأمین ارز ملی این دو کشور، «به راحتی برای صرافان مقدور خواهد بود».

تصمیم جدید بانک مرکزی؛ «از صرافان بپرسید»
در همین زمینه و یک روز پیش از این اظهارات، خبرگزاری صدا و سیما در خبری با عنوان ”کاهش سهمیه ارز مسافرتی”، از ”تغییر” در میزان فروش ارز مسافرتی خبر داد. طبق بخشنامه بانک مرکزی که تصویری از آن در خبرگزاری صدا و سیما منتشر شد، فروش ارز مسافرتی برای کشور‌های نیازمند به ویزا، به ۲۰۰۰ یورو و برای کشور‌های بدون ویزا به ۳۰۰ یورو کاهش پیدا کرد. این رقم برای مسافرت‌های زمینی، ریلی و دریایی نیز ۳۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها در نظر گرفته شده است.

همزمان با انتشار این خبر، احمد نوایی لواسانی، رئیس کانون صرافان ضمن تکذیب کاهش سهمیه ارز مسافرتی گفت که «تنها سازوکار آنها تغییر پیدا کرده است». او با بیان اینکه «کشورهایی که از لحاظ جغرافیایی فاصله کمتری با ایران دارند هزینه‌های کمتری را پرداخت می‌کنند»، افزود که «در گذشته هم همین قوانین وجود داشت».

این در حالی است که بانک مرکزی در اوایل آذرماه گذشته، میزان ارز مسافرتی و ارز مورد نیاز برای شرکت در دوره‌های آموزشی و پژوهشی را از ۲۰۰۰ یورو به ۲۲۰۰ یورو افزایش داده بود. روابط عمومی بانک مرکزی هم، با تایید ایجاد تغییرات در ارز مسافرتی، تنها به گفتن این جمله اکتفا کرد که «جزییات را از صرافان پیگیری کنید».

پیگیری‌های اقتصاد آنلاین نیز حاکی از آن است که «پیش از ابلاغ بخشنامه جدید توسط بانک ‌مرکزی، به همه سفرها مبلغ ۲۲۰۰یورو ارز مسافرتی پرداخت می‌شد».

در همین زمینه، کامران سلطانی‌زاده، رئیس سابق کانون صرافان با انتقاد از این تصمیم بانک مرکزی، به خبرگزاری ایسنا گفت: «قرار بر این بوده است که بازار ارز متناسب با عرضه و تقاضا حرکت کند اما متأسفانه در عرضه و تقاضا دخالت می‌شود».

به این ترتیب و بر اساس تصمیم جدید بانک مرکزی، شماری از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری ایرانیان که نیازی به ویزا ندارند، مشمول تنها ۳۰۰ یورو ارز مسافرتی می‌شوند. از جمله این مقاصد می‌توان به کشورهای ارمنستان، قطر، ترکیه، گرجستان و مالزی اشاره کرد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

چهارده + هفت =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!