چمبداک Cempedak

توریست مالزی – چمبداک Cempedak و یا Artocarpus integer میوه بومی مالزی و از تیره میوه جک فروت به شمار می رود اما طعمی شیرین تر از جک فروت...
توریست مالزی – چمبداک Cempedak و یا Artocarpus integer میوه بومی مالزی و از تیره میوه جک فروت به شمار می رود اما طعمی شیرین تر از جک فروت دارد.

چمبداک از جنس میوه نان (Artocarpus) و بومی آسیای جنوبی شرقی است. مالزی، برونئی و اندونزی از مراکز اصلی پرورش و تولید این میوه هستند. این میوه تشیکل شده از گوشتینه شیرین و آبداری است که دور دانه‌های میوه که شبیه هسته بزرگی هستند. پوست بیرونی میوه کمی شبیه دوریان است اما نرمتر و کمی چسبناک است.

مردم مالزی گاهی آنرا به صورت سرخ شده و یا پخته نیز می خورند. از این میوه به خاطر عطر و طعمش در صنعت بستنی سازی همچنین در تهیه انواع شیرینیجات و دسرها استفاده می شود.

میوه های استوایی و البته اگر دقیق تر بگوئیم میوه های کشور مالزی به دو دسته میوه های فصلی و میوه های غیر فصلی تقسیم می شوند. چمبداک از دسته میوه های فصلی است که درخت آن در بهار شکوفه می کند و بین ۳ تا ۶ ماه بعد از آن می توان از میوه آن بهره برد.

چمبداک سرشار از ویتامین C، فیبر، فسفر و کربوهیدرات، همچنین دارای آهن و کاروتن است. در طب سنتی مالزی از پوست و گوشت این میوه در درمان بیماری مالاریا استفاده می شود.

پاسخی ارسال کنید

*

*

4 × یک =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!