قلعه آفاموسا (A Famosa Fortress)

تپه سنت پاول جایی است که تنها آثار باقیمانده به سبک معماری اصیل پرتغالی را در دامنه های خود جای داده است.
توریست مالزی – تپه سنت پاول جایی است که تنها آثار باقیمانده به سبک معماری اصیل پرتغالی را در دامنه های خود جای داده است. زمانی که پرتغالی ها ملاکا را فتح کردند تصمیم داشتند که یکی از مقتدرترین استحکامات را در منطقه شرق برپا کنند، بدین منظور صدها برده و اسیر سنگ های عظیم را از ویرانه های مساجد تخریب شده و سنگ قبرهای کنده کاری شده آنها حمل می نمودند تا قلعه آفاموسا را بسازند.

سرانجام قلعه ساخته شد و به مدت ۱۵۰ سال در مقابل تاخت و تاز دشمنان مقاومت نمود تا اینکه در سال ۱۶۴۱ بعد از ۸ ماه محاصره به وسیله هلندی ها فتح گردید. پرتغالی ها برخلاف انتظارشان ملاکا را ثروتمند و بندر موفق شرق افسانه ای نیافتند و در زمان پیروزی آنها شهر ملاکا تقریبا روی به ویرانی کامل نهاده بود. اما با این وجود هلندی ها بلافاصله به بازسازی شهر به سبک و سیاق هلندی و تعمیر قلعه اقدام نمودند و پس از مدت کوتاهی ملاکا بار دیگر تبدیل به یک قلعه نفوذ ناپذیر گردید.

اما متاسفانه هنگامی که انگلیسی ها در اوایل قرن نوزدهم ملاکا را اشغال نمودند، تصمیم گرفتند که قلعه و استحکامات موجود در شهر را برای جلوگیری از بازپس گیری مجدد آنها توسط هلندی ها تخریب نمایند و بدین ترتیب دیوارها و دروازه های قلعه به شدت آسیب دیده و آنچه امروز از آن بجای مانده یک دروازه بدون دیوار است.

afamousaMalacca-Albuquerques-fortress-A-Famosa-Portuguese-Mar-2001-03afamosa1395159156afamousa2

 

پاسخی ارسال کنید

*

*

بیست + 4 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!