محی الدین تا انتصاب جانشین همچنان به عنوان نخست وزیر موقت باقی می ماند

توریست مالزی – پادشاه پس از پذیرفتن استعفای نخست وزیر در روز دوشنبه (۱۶ اگوست)، اعلام کرد وی همچنان به عنوان نخست وزیر موقت مالزی باقی می ماند. به...
توریست مالزی – پادشاه پس از پذیرفتن استعفای نخست وزیر در روز دوشنبه (۱۶ اگوست)، اعلام کرد وی همچنان به عنوان نخست وزیر موقت مالزی باقی می ماند.

به گزارش نیواستریت تایمز، محی الدین تا انتصاب جانشین وی وظایف نخست وزیر را انجام خواهد داد. در این بیانیه، سلطان عبدالله احمد شاه، پادشاه مالزی اعلام کرد که برگزاری انتخابات عمومی در آینده نزدیک ‘به دلیل رفاه و امنیت مردم’ گزینه درستی نیست ‘.

وزیر علوم ، فناوری و نوآوری خیری جمال الدین نیز پس از پایان آخرین جلسه کابینه در حساب اینستاگرام خود از استعفای کابینه خبر داد. خیری گفت: ‘از فرصتی که برای خدمت به ملت داشتیم متشکرم. خدا به مالزی برکت دهد.’

اما به نظر می رسد که برکناری نخست وزیر بعد از اعلام عدم اعتماد از سوی نمایندگان به وی، ملت را در بلاتکلیفی عمیق تری قرار دهد. با وجود ملاقات ها و پیشنهادات بی پایان در زمینه حل شکاف سیاسی، هنوز هیچ نامزد مشخصی برای جانشینی وی وجود ندارد.

در حالی که محی الدین به سلطان عبدالله توصیه کرد که او با اقلیت نمایندگان در پست خویش باقی بماند، اما قانون اساسی برای دولت اقلیت پیش بینی نشده است. آقای محی الدین در سمت سرپرستی باقی می ماند در حالی که پادشاه تعیین می کند که در میان مخالفان، چه کسانی می توانند اکثریت ۲۲۲ نماینده پارلمان را بدست آورد، جایی که در حال حاضر دو کرسی خالی است.

از ۱۲۰ نماینده مخالف محی الدین، ​​۱۵ نفر در اردوگاه زاهد حمیدی، رئیس حزب امنو و ۱۷ نفر دیگر در احزاب مختلف هستند که تا حد زیادی به ماهاتیر محمد، نخست وزیر سابق وفادار هستند. اسماعیل صبری یاکوب، نایب رئیس آمنو، سعی کرده است همکاران خود را متقاعد کند که از او حمایت کنند، و منابع نشان می دهد که وی سمت فعلی خود را به عنوان معاون نخست وزیر به برساتو پیشنهاد داده است. اگر بتواند اردوگاه زاهد را متقاعد کند، اکثریت به عنوان یک دولت متشکل از ۱۱۵ نماینده مجلس را می تواند به دست آورد. اما به نظر می رسد که زاهد از تایید یک رقیب احتمالی برای رهبری حزب خودداری می کند.

رئیس کنگره هند مالزی، که حزب او بخشی از ائتلاف برسان نشنال به رهبری حرب آمنو است، از زاهد خواسته است تا از اسماعیل صبری حمایت کند زیرا ‘فقط اسماعیل صبری می تواند حداکثر آرا را بدست آورد.

با این وجود ،تون رزاک حمزه، نماینده مجلس مالزی نیز به عنوان یک گزینه جایگزین در نظر گرفته می شود. رئیس جوانان اومنو، خواستار یک رهبر ‘غیرمناقشه برانگیز و بدون تهدید’ و بدون هدف بلند مدت برای رهبری یک دولت وحدت با ‘کابینه جنگ’ است که پس از مصونیت گله در برابر کووید، با انتخابات، نخست وزیر انتخابی مردم را معرفی کند.

یکی از گزینه های باز شده برای پادشاه این است که پارلمان را منحل کند، اما با انجام نظرسنجی ها، این امر می تواند مرگبارترین موج کووید -۱۹ با رفتن به پای صندوق های رأی را در پی داشته باشد همان گونه که قبلا در ایالت صباح شاهد آن بودیم و بعد از آن مالزی هرگز بعد از آن بهبود نیافت.

پاسخی ارسال کنید

*

*

8 + هفت =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!