مرکز ملی ستاره شناسی مالزی (Planetarium Negara)

مرکز ملی ستاره شناسی مالزی بنایی بزرگ و گنبدی شکل است که در بالای تپه ای در میان باغ های زیبای Lake Gardens قرار گرفته است.
توریست مالزی – مرکز ملی ستاره شناسی مالزی بنایی بزرگ و گنبدی شکل است که در بالای تپه ای در میان باغ های زیبای Lake Gardens قرار گرفته است. این مرکز که تحت نظارت وزارت علوم، فناوری و محیط زیست مالزی می باشد در سال ۱۹۹۳ توسط آرشیتکت معروف و طراح استادیوم ملی SE Jewkes طراحی شده است و دارای معماری اسلامی جالب توجهی است که با گنبد آبی رنگ و مناره اش به مسجدی کوچک می ماند.

این مرکز در سال ۱۹۹۴ توسط نخست وزیر مالزی ماهاتیر محمد افتتاح شد و به عنوان مجموعه آموزشی برای علاقه مندان به فضا و ستاره شناسی می تواند اطلاعات مفید وجالبی را راجع به فضا و کهکشانها ، تاریخ اکتشافات فضائی و جهان شناسی در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهد.

این مجموعه دارای ۵ بخش مختلف می باشد که جذاب ترین آنها Space Theatre یا سالن نمایش ویژه ای است که فیلم های جالب علمی مربوط به فضا و ستاره شناسی را توسط پروژکتوری به شیوه Omnimax بروی سقف گنبدی شکل سالن نمایش می دهد و تماشاگران با نشستن بروی صندلی های مخصوص که به سمت عقب خم می شوند میتوانند این فیلم ها را با کیفیت عالی و در صفحه ای بزرگ تماشا کنند که به نوبه خود تجربه ای خارق العاده است و به تماشاگران احساس بی وزنی در فضا را القا می کند.

در سالن اصلی این مرکز موتور فضایی Arianne IV قرار دارد که یکی از موتور های استفاده شده برای پرتاب اولین سفینه فضایی مالزی یعنی MEASAT 1 استفاده شده است. همچنین در این قسمت می توانید ماکتی از ساختار یک ایستگاه فضایی بین المللی و بخش های مختلف آن مانند توالت و اتاق خواب فضانوردان و همچنین لباس اولین فضانورد مالزی و بسته های غذایی مخصوص او را مشاهده نمایید.

برج دیدبانی این مرکز در طبقه چهارم و در قسمت مناره ساختمان واقع شده است که دارای نمایی ۳۶۰ درجه از شهر کوالالامپور و تلسکوپ های ۱۴ اینچی جهت رصد آسمان است .

در پارک اطراف این مرکز ستاره شناسی, بازدید کنندگان می توانند ماکت هایی از تجهیزات رصد خانه های قدیمی و تاریخی مانند سنگهای Stonehenge که با فایبرگلس ساخته شده اند و یا ساعت خورشیدی بزرگ و نیمدایره ای که در قدیم برای تعیین زمان بکار می رفته است را مشاهده نمایند.

جالب است بدانید این مرکز توسط یک پل هوایی عابر پیاده به موزه ملی مالزی در همسایگی باغ های Lake Gardens متصل میشود و گردشگران پس از بازدید از این مرکز به راحتی میتوانند از موزه ملی نیز بازدید نمایند.

مرکز ملی ستاره شناسی همه روزه به جز روزهای دوشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۴:۳۰ بعد از ظهر پذیرای بازدیدکنندگان می باشد و ورودیه آن رایگان است.

آدرس وب سایت : http://www.angkasa.gov.my/planetarium
آدرس : No.53, Jalan Perdana , 50480, Kuala Lumpur

planetarium43planetarium2planetarium4planetarium5

 

پاسخی ارسال کنید

*

*

3 × پنج =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!