چند حقیقت جالب درباره فرهنگ مردم تایلند

توریست مالزی – با چند حقیقت جالب و خواندنی درباره فرهنگ مردم تایلند همراه باشید. ۱- در تایلند سه نوع خوشامدگویی محترمانه وجود دارد. یک نوع دیگر هم هست...
توریست مالزی – با چند حقیقت جالب و خواندنی درباره فرهنگ مردم تایلند همراه باشید.

۱- در تایلند سه نوع خوشامدگویی محترمانه وجود دارد. یک نوع دیگر هم هست برای کسانی که نمی توانند بین سه نوع اول انتخاب کنند
خوشامدگویی تایلندی که به آن Wai گفته می شود شاید اولین چیزی باشد که در تایلند با آن مواجه شوید. در این خوشامدگویی یک تعظیم مختصر انجام می شود و دست ها طوری کنار هم قرار می گیرند که انگار در حال دعا کردن باشید. از این حرکت نه فقط برای خوشامدگویی، بلکه برای ابراز احترام هم استفاده می شود. این کار را به ۳ شکل مختلف انجام می دهتد:
* انگشتان شست را به چانه می چسبانند: برای همکاران و دوستان؛
* انگشتان شست را به بینی می چسبانند: برای افراد بزرگ تر از خود؛
* انگشتان شست را به پیشانی می چسبانند: این بالاترین حد احترام است، مثلاً برای پادشاه.
معمول ترین این است که دست ها را جلوی قفسه سینه کنار هم گذاشته و کمی هم خم می شوند.

۲- گذاشتن پاها روی میز، صندلی یا هر جای دیگری توهین آشکار است
در تایلند گذاشتن پاها روی هم طوری که کف آن ها مشخص باشد و همینطور گذاشتن پاها روی میز یا صندلی را بی احترامی می دانند. این حرکت بسیار بی ادبانه و توهین آمیز است چون تایلندی ها پاها را کثیف ترین قسمت بدن می دانند. به همین دلیل تایلندی ها وقتی به خانه می رسند پاهای خود را می شویند.

۳- سر مقدس ترین قسمت بدن است
تایلندی ها سر را مقدس می دانند. در این کشور شما نباید به موهای کسی دست بزنید حتی به حالت دوستانه یا به شوخی. این مسأله درمورد بچه ها هم صدق می کند. دست زدن به سر بچه ها برای مردم تایلند قابل قبول نیست. با این حال، قاعده ی خیلی سفت و سختی هم نیست و همه ی تایلندی ها آن را رعایت نمی کنند.

۴- علاقه ی خاصی به اسپری های استنشاقی دارند
در تایلند به هر فروشگاه یا داروخانه ای که بروید، می توانید چند قفسه پر از اسپری های استنشاقی با اسانس های مختلف پیدا کنید. نوع منتول دار این اسپری ها از همه پرطرفدارتر است. تایلندی ها از اسپری های استنشاقی برای رفع مشکلاتی مثل سردرد یا آبریزش بینی استفاده می کنند.

۵- خیلی از بچه ها اسم دوم عجیبی دارند
بسیاری از تایلندی ها عقاید سنتی دارند. یکی از آن ها این است که ارواح خبیثه اگر اسم بچه ای را ندانند نمی توانند به او صدمه بزنند. به همین خاطر بچه های تایلندی دو اسم دارند.
در سال های اخیر این رسم تغییراتی کرده و اسم دوم بچه ها را از روی برندهای معروف یا واژه های متداول انگلیسی انتخاب می کنند؛ مثل پپسی، بنز، پن کیک، گُلد، بانک، وای-فای و مواردی از این قبیل.

۶- در بسیاری از توالت های عمومی خبری از دستمال توالت نیست
در تایلند بیشتر دستشویی ها به شلنگ مجهزند که از آن به جای دستمال توالت استفاده می شود. اگر دستشویی ای چندان مجهز نباشد (مثلاً به جای کاسه ی توالت، فقط یک حفره در زمین باشد) یک سطل آب و یک ملاقه در آنجا می گذارند. اگر دستمال توالت باشد هم نمی توان آن را در توالت فرنگی انداخت و سیفون را کشید، چون لوله کشی فاضلاب در تایلند طور دیگری است و ممکن است لوله بگیرد.

۷- از دستمال توالت استفاده های دیگری می شود
تایلندی ها از دستمال توالت به جای دستمال کاغذی استفاده می کنند. آن ها از دستمال توالت برای پاک کردن هر چیزی استفاده می کنند، مثلاً میز یا حتی صورت شان.

۸- بسیاری از آپارتمان ها آشپزخانه ندارند
در بیشتر خانه ها و آپارتمان های تایلند هیچ آشپزخانه ای وجود ندارد. دلیل اولش آن است که غذاهای تایلندی بوی زیادی دارند و پختن این غذاها در داخل خانه اصلاً فکر خوبی نیست. به همین خاطر تایلندی ها در بالکن خانه شان غذا درست می کنند. دلیل دومش آن است که در تایلند بیشتر اوقات اگر غذایتان را از اغذیه فروشی های خیابانی بخرید هم راحت تر است هم ارزان تر درمی آید. و بالاخره اینکه، وسایل آشپزخانه بسیار گران و جاگیرند، در حالی که آپارتمان های تایلند بسیار کوچک هستند. با این حال، بعضی از مردم یک گاز یا یخچال کوچک دارند.

منبع: تابناک با تو

پاسخی ارسال کنید

*

*

شانزده − 3 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!